Kush do ta fitojë Eurovision sonte? – shanset e fundit për këngët garuese

Kush do ta fitojë Eurovision sonte? – shanset e fundit për këngët garuese

Është tashmë java e Eurovisionit dhe garuesit janë në Roterdam përpara finales së madhe.

Si me çdo vit, disa akte janë shfaqur si favoritët për të fituar konkursin e këtij viti, nga Italia deri në Islandë.

Le të hedhim një vështrim këngëve garuese:

1) Italia

Një klip 42 sekondësh i hyrjes së Italisë, “Måneskin”, u postua më 15 maj dhe tashmë ka grumbulluar më shumë se 350,000 shikime. Kënga e tyre, “Zitti E Buoni” është një këngë rok me oktan të lartë që tregon vokalet e frontmanit Damanio David. Para Eurovision-it, grupi kishte shijuar sukses në vendlindjen e tyre në Itali me single-in e tyre debutues më 2017, “Chosen”. Albumi i tyre “Il ballo della vita” u publikua vitin e kaluar dhe arriti në numrin 1 në Itali. Videoja muzikore zyrtare për hyrjen e tyre në Eurovision tashmë ka 21 milion shikime në YouTube.

2) Franca

Franca po garon këtë vit me Barbara Pravi dhe këngën e saj “Voila”, e cila kujton disa nga temat më të nënvlerësuara të James Bond. Ajo përmban violina të trishtueshme dhe zërin mbresëlënës të Pravi-t.

3) Malta

Destiny i shkëlqyer po përfaqëson Maltën në garën e këngës së këtij viti në Eurovision, me himnin fuqizues “Je Me Casse”. Kënga përfshin një goditje popullore por edhe tradicionale. Videoja për “Je Me Casse” përfshin gjithashtu disa pamje mbresëlënëse – nëse kjo përkthehet në shfaqjen drejtpërdrejt, Malta mund të jetë fituese.

4) Zvicra

Zvicra po garon me një artist të vërtetë, ose “Gjon’s Tears”. Kantautori 22-vjeçar duhej të konkurronte më 2020 por u ndalua nga pandemia. Tani ai ka një shans tjetër për të impresionuar gjykatësit dhe audiencën drejtpërdrejt, këtë herë me këngën e tij, “Tous l’Univers”.

5) Islanda

Daði og Gagnamagnið u shikuan gjerësisht si favoritët e mëdhenj për të fituar Eurovision në vitin 2020, duke u bërë virale për këngën. Për fat të mirë, banda Islandeze është këtu me një tjetër këngëtare, “10 years”, e cila përfshin një kor të fëmijëve dhe disa lëvizje të reja të kërcimit.

Dhe në rast se do të pyesnit, Britania e Madhe aktualisht mbështetet për të përfunduar e fundit, me këngën e James Newman, “Embers”.

Këtu janë përparësuesit më të fundit dhe shanset e tyre nga Ladbrokes:

Itali – 2/1
Francë – 10/3
Malta – 5/1
Ukrainë – 15/2
Zvicra – 8/1
Islanda – 14/1
Finlanda – 20/1
Bullgaria – 28/1
Portugalia – 33/1
San Marino – 33/1

Gjysmëfinalet e Eurovision zhvillohen në 18 dhe 20 maj. Finalja e madhe do të mbahet sonte (e shtunë). /Aleanca.press/