Messi e shënon golin e 50-të për Barcelonën nga gjuajtja e lirë

Messi e shënon golin e 50-të për Barcelonën nga gjuajtja e lirë

Lionel Messi shënoi golin e 50-të nga goditja e dënimit në karrierën e tij me Barcelonën gjatë fitores së tyre 3-2 ndaj Valencia të dielën në mbrëmje .

Sulmuesi argjentinas e mposhti ish-bashkëlojtarin e vet, Jasper Cillessen, në portën e Valencias me një goditje mjeshtërore nga goditja e dënimit duke e futur topin në rrjetë me ndihmën e shtyllës.

Ky ishte goli i tretë i Messit nga një goditje e lirë këtë sezon, pas goditjeve kundër Granada dhe Athletic Club - dhe, siç u përmend, i 50-ti i tij në të gjitha garat për Blaugrana.

Goli i tij i parë i lirë arriti në vitin 2008/09, ndërsa ai shënoi gjithashtu pesë prej tyre sezonin e kaluar.

Messi mban renditjen e golashënuesve në La Liga deri tani me 29 gola të shënuar 1 më shumë se sulmue si Karim Benzema i Real Madrit.