Policia në Shqipëri për herë të tretë sekuestron kokainë në portin e Durrësit

Policia në Shqipëri për herë të tretë sekuestron kokainë në portin e Durrësit

Policia e Shtetit në Shqipëri gjatë pasdites së sotme ka vijuar me operacionin e koduar “Rada”, ku kanë sekuestruar një tjetër sasi lëndë narkotike kokaine, në kontenierët me fruta ekzotike të kompanisë “Alba Exotic Fruit”.

Më herët policia në kuadër të këtij operacioni ka sekuestruar dy sasi të tjera, një herë 11.6 kg dhe njëherë tjetër 6.5 kg kokainë.

Njoftimi i plotë i Policisë:

Port, Durrës

Vijon operacioni policor i koduar “Rada”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën trafikimit të lëndëve narkotike.

Sekuestrohet një tjetër sasi lëndë narkotike kokaine, në kontenierët për llogari kompanisë “Alba Exotic Fruit”.

Në vijim të operacionit “Rada” të nisur më datë 13.07.2021, në Portin e Durrësit, ku nga Task Forca permanente e përbërë nga Policia Kufitare, Strukturat Hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës dhe autoritetet doganore të Portit u gjetën dhe u sekuestruan 11 kg e 675 gr. lëndë narkotike kokainë, e duke vijuar përsëri në datën 23.07.2021, ku u gjetën dhe sekuestruan 6.5 kilogramë të tjera lëndë narkotike kokainë, mbaditen e sotme si rezultat i veprimeve hetimore, është bërë e mundur gjetja dhe sekuestrimi i një tjetër sasie  lëndë narkotike kokainë

Gjatë kontrollit të imtësishëm të ushtruar nga Task Forca permanente që vepron në Portin e Durrësit në disa kontenierë për llogari të kompanisë “Alba Exotic Fruit”, u gjet dhe u sekuestrua 7.25 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar kokainë.

Taks Forca permanente që operon në Portin e Durrësit vijon veprimet hetimore për dokumentinin e plotë të veprimtarisë kriminale të trafikimit të kokainës./Aleanca.press/