Rritet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Shqipëri

Rritet numri i rasteve të reja me COVID-19 në Shqipëri

Është rritur ndjeshëm numri i rasteve të reja me COVID-19 në Shqipëri. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, gjatë 24 orëve të fundit, 43 persona kanë rezultuar pozitivë nga 3 mijë e 526 testime të kryera.

Fatmirësisht asnjë person nuk ka vdekur, ndërsa pesë janë shëruar, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130 mijë e 86, që nga fillimi i pandemisë.

Aktualisht janë 198 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar gjashtë pacientë.

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë apel qytetarëve të vaksinohen për t’u mbrojtur nga COVID-19 në çdo qendër shëndetësore dhe pikë vaksinimi kudo në vend.

Statistika (20 Korrik 2021)

Raste të reja ditore      43

Të shëruar në 24 orë     5

Të shtruar në spitale      6

Humbje jete në 24 orë   0

Testime ditore                3526

Testime totale             862,958

Raste pozitive             132,740

Raste të shëruara       130,086

Raste Aktive                        198

Humbje jete                   2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              89

Elbasan            21

Vlorë                17

Durrës              16

Fier                   15

Shkodër           13

Lezhë               13

Kukës                9

Korçë                4

Gjirokastër        1./Aleanca.press/